Aktualności

PGNiG Superliga i PGNiG Superliga Kobiet z nowymi zasadami bezpieczeństwa i kibicami na trybunach 3 sie

PGNiG Superliga i PGNiG Superliga Kobiet z nowymi zasadami bezpieczeństwa i kibicami na trybunach

3 sie 2020 10:34

Powołany przez Zarząd Superligi Sp. z o. o. i Komisarza PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, zespół doradczy ds. koronawirusa wypracował zasady bezpieczeństwa dla nowego sezonu rozgrywkowego 2020/2021. W jego skład weszły uznane osoby ze świata nauki o zdrowiu i wirusolodzy. Nowe uregulowania mają przyczynić się do zapewnienia ochrony życia i zdrowia uczestników rozgrywek, personelu medycznego, sztabów szkoleniowych oraz kibiców.

Mężczyźni

Ciało doradcze, które działa przy Komisarzu Ligi, od maja monitoruje i analizuje sytuacje związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Prace zespołu zostały podzielone na trzy fazy: zbieranie zaleceń, konsultacje wewnątrz-zespołowe i stworzenie protokołu sanitarno-epidemiologicznego dla klubów.  

W wypracowanym materiale znalazł się między innymi zapis o obowiązkowych badaniach genetycznych dla zawodników, sztabów szkoleniowych, medycznych, pracowników klubów, a także sędziów i delegatów. Zostały również opracowane zasady postępowania w przypadku wyników pozytywnych, jak i powołanie i określenie zakresu obowiązków koordynatorów ds. sanitarnych, pracujących przy klubach.  

– Przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy nad materiałem. Odbyliśmy wiele dyskusji i spotkań ze specjalistami, by przygotować się na kilka możliwych scenariuszy. Dzięki temu w wypracowanym protokole zawarliśmy szereg obowiązków i zasad, których kluby będą zobowiązane przestrzegać. To oczywiście nie koniec pracy zespołu, będziemy na bieżąco reagować na zachodzące zmiany, wytyczne rządu i rozwój pandemii.  – mówi Piotr Łebek, Komisarz PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet. 

Protokół wyznacza także ramy przygotowania hal i widowiska sportowego, a także obecności kibiców w halach. W nowym sezonie, każdemu kibicowi przed wejściem na halę zostanie zbadana temperatura ciała. Obowiązkowa będzie również dezynfekcja rąk oraz maseczka do zakrycia nosa i twarzy. Dopuszczalna liczba kibiców na trybunach będzie na bieżąco korygowana zgodnie z wytycznymi organów władzy państwowej oraz zaleceniami zespołu działającego przy Komisarzu Ligi.  

– Dzięki pracy zespołu ds. koronawirusa, znamy reguły gry w nieco innej rzeczywistości. Już dzisiaj serdecznie dziękuję osobom z zespołu za wkład włożony w pracę nad protokołem. Cieszę się, że udało nam się zgromadzić specjalistów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby nasz powrót do hal był bezpieczny i możliwy – dodaje Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z.o.o. 

W skład medycznego zespołu doradczego weszli m.in.: 

1. Dr n. med Andrzeja Trybusza -  od 2006 roku Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Pełnił służbę na wielu stanowiskach w jednostkach wojskowych oraz sztabie dywizji i okręgu wojskowym, następnie w Szefostwie Służby Zdrowia Wojska Polskiego. W latach 1998 – 2001, będąc Szefem Służby Zdrowia Wojska Polskiego, pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Resortowej Opieki Zdrowotnej. Gen. bryg. dr n. med. Andrzej Trybusz jest specjalistą w dziedzinie organizacji ochrony zdrowia wojsk, epidemiologii oraz zdrowia publicznego.  

2. Dr n. med. Elżbieta Lipska – krajowa koordynatorka opieki medycznej i ratownictwa podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012 i Mistrzostw Europy w piłce ręcznej EHF EURO 2016. Ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współautorka publikacji z zakresu zdrowia publicznego. Specjalistka endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz medycyny ratunkowej.   

3. Dr Edyta Majorczyk – adiunkt na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, w latach 2008-2019 pracownik IITD Polskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej koncentruje się nad uwarunkowaniami genetycznymi chorób człowieka, immunologią zakażeń oraz wpływem genów na wydolność fizyczną organizmu, czyli tzw. genetyką sportu, a także zagadnieniami związanymi z biologią komórek naturalnie cytotoksycznych (główna populacja komórek o działaniu przeciwwirusowym). Obecnie zaangażowana w prace naukowe nad konsekwencjami pandemii nowego koronawirusa – SARS-CoV-2.  

4. Dr Dariusz Nawarecki – adiunkt, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Ekspert w dziedzinie sportu kwalifikowanego, w latach 2009-2015 członek zespołu doradców Marszałka Województwa Opolskiego do spraw opracowania programu rozwoju sportu młodzieżowego.