Aktualności

Polska - Brazylia. Bramki Miedziowych 15 kwi

Polska - Brazylia. Bramki Miedziowych

15 kwi 2024 10:28

Reprezentacja Polski kobiet wygrała z Brazylią (26:22) w ramach towarzyskiego spotkania w Pile. Emocjonujące spotkanie w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR oglądał z trybun komplet publiczności. Bramki dla obu reprezentacji rzucały zawodniczki KGHM MKS Zagłębia Lubin.

Kobiety

Spotkanie z reprezentacją Brazylii było dla Biało-Czerwonych zwieńczeniem dwutygodniowego zgrupowania, podczas którego nasze reprezentantki dwukrotnie pokonały Kosowo i zakwalifikowały się do turnieju EHF EURO 2024. Następnie nasze kadrowiczki przeniosły się do Wałcza, gdzie odbyły serię testów sprawnościowych, a następnie przygotowywały się do towarzyskiego starcia z mistrzyniami świata z 2013 roku.

W niedzielę selekcjoner Arne Senstad, który przedłużył umowę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce do końca stycznia 2025 roku, posłał do boju 16-osobowy skład. 50. mecz z orzełkiem na koszulce rozegrać miała Daria Michalak, a przed szansą na pierwszą bramkę w biało-czerwonych barwach stanęła natomiast Daria Przywara. Miłym akcentem przed pierwszym gwizdkiem było także uhonorowanie 100. występu w reprezentacji Brazylii przez kapitan Patricię Matieli, która otrzymała pamiątkową koszulkę.

W pierwszych minutach spotkania żadna z drużyn nie mogła znaleźć drogi do bramki przeciwniczek. Dość powiedzieć, że pierwsze trafienie padło dopiero w 4. minucie, kiedy wynik otworzyła Tamires Araujo. To właśnie Brazylijki zdecydowanie lepiej rozpoczęły mecz, prowadząc 3:0 po 5. minutach. W tym momencie licznik po polskiej stronie napoczęła Paulina Uścinowicz.

Biało-Czerwone straty poniesione na początku meczu odrobiły jeszcze przed upływem pierwszego kwadransa. Nasze zawodniczki uszczelniły defensywę, a na 4:4 po wbiegu na pozycję obrotowej trafiła Daria Michalak. Co więcej, kilka chwil później po raz pierwszy to nasze zawodniczki wyszły na prowadzenie! Indywidualną akcją popisała się Aleksandra Tomczyk (7:6), a wynik momentalnie podwyższyła Monika Kobylińska (8:6, 20. min.).

Przewaga Polek nie trwała jednak zbyt długo, bo kolejne dwa gole należały do Brazylijek, które wyrównały stan gry (8:8). Na lepszy okres przyjezdnych Biało-Czerwone zareagowały jednak w najlepszy możliwy sposób, czyli odpowiedziały serią trzech bramek i odbudowały zaliczkę z nawiązką, gdy w 25. munucie kontratak skutecznie wykończyła Dagmara Nocuń (11:8). Do końca pierwszej partii nasze zawodniczki utrzymały trzy “oczka” na plusie (12:9).

Po powrocie do gry zdeterminowane Brazylijki podwyższyły tempo gry, dzięki czemu w ciągu pięciu minut doprowadziły do bramki kontaktowej (12:13). Przyjezdne miały także kilka okazji na wyrównanie wyniku, jednak za każdym razem świetne interwencje w polskiej bramce notowała Adrianna Płaczek. Dzięki naszej bramkarce Polki nie tylko odparły atak rywalek, ale powróciły też na kilkubramkowe prowadzenie. Kwadrans przed końcem meczu Biało-Czerwone wciąż miały trzy gole przewagi (17:14). Podobnie, gdy wybiła 50. minuta (19:16).

W decydującym fragmencie nasze zawodniczki dalej konsekwentnie utrzymywały zaliczkę. Wciąż skutecznie broniła Płaczek, w ataku Biało-Czerwone kolektywnie dbały o zaliczanie kolejnych trafień na polskie konto. Ostatecznie nasze reprezentantki zwyciężyły wynikiem 26:22. Tytułem MVP meczu wyróżniono najskuteczniejszą zawodniczkę spotkania, czyli Magdę Balsam.

Polska – Brazylia 26:22 (12:9)

Polska: Płaczek, Zima – Olek 3, Galińska 2, Kobylińska 3, Balsam 7, Matuszczyk 2, Górna, Tomczyk 2, Rosiak 3, Przywara, Urbańska, Nosek, Michalak 2, Uścinowicz 1, Nocuń 1.

Brazylia: Moreschi, Arenhart – Fernandes 3, T. Araujo 4, Quintino 2, Bolzan, L. Araujo 1, Cardoso, Vieira, Guarieiro 3, Rodrigues, Bitolo 5, Santos, Arounian 1, Lopes, Matieli 2, Arruda, Costa 1.