Aktualności

Miedziowi pomagają po kryjomu 2 kwi

Miedziowi pomagają po kryjomu

2 kwi 2020 13:34

„Zostań w domu – pomagamy po kryjomu” – pod takim hasłem w Lubinie działa wolontariat, zainicjowany przez władze miasta. Jego uczestnicy pomagają swoim starszym sąsiadom w załatwianiu codziennych spraw w czasie epidemii i wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Do akcji włączyli się zawodnicy i zawodniczki Zagłębia Lubin.

Kobiety

– Samych osób 70+ jest w Lubinie ponad 11 tysięcy. Chcemy do nich dotrzeć i pokazać, że nie są sami. Pomożemy każdemu, kto zadzwoni, nie tylko z zakupami, ale chociażby w wyjściu z psem. Musimy w tym czasie pokazać, że jesteśmy solidarni – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Z takiego wsparcia mogą skorzystać nie tylko seniorzy, ale też osoby niepełnosprawne lub inne, które w obecnej sytuacji nie są w stanie samodzielnie iść do sklepu czy apteki lub załatwić innych ważnych spraw.

Zapisy do wolontariatu ruszyły wczoraj – Mamy już kilkadziesiąt osób, które zadeklarowały chęć pomocy – mówi Marcelina Falkiewicz, rzeczniczka prezydenta miasta. – Niewidocznym pomocnikiem może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Lubina.

Do akcji włączyli się zawodnicy i zawodniczki Zagłębia Lubin, w tym Tomasz Pietruszko, Patryk Wiącek, Agnieszka Jochymek i Victoria Belmas – Bierzemy udział w akcji, która ma na celu pomóc osobom starszym, w tym bardzo trudnym dla nas wszystkim czasie – mówi reprezentantka Ukrainy i rozgrywająca Metraco Zagłębia Lubin.

Koordynatorzy podzielili miasto na kilka rejonów, aby wolontariusze np. z Ustronia pomagali swoim potrzebującym sąsiadom, a zakupy robili w osiedlowych sklepach, a nie wielkich marketach. W ten sposób władze Lubina chcą wesprzeć lokalnych przedsiębiorców.

Uczestnicy akcji przejdą szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz zostaną wyposażeni w ochronne maski, przyłbice i rękawiczki. Otrzymają także koszulki i identyfikatory z imieniem, nazwiskiem, logo akcji i stemplem Urzędu Miejskiego.

– Od wielu lat wspólnie z policją edukujemy seniorów, aby byli ostrożni w kontaktach z obcymi i nie dali się oszukać. Dlatego tak ważny jest jednolity wygląd naszych wolontariuszy. Senior przekazujący pieniądze i listę z zakupami musi mieć pewność, że ma do czynienia z rzetelną organizacją – tłumaczy Marcelina Falkiewicz.

Osoby, które chcą zostać wolontariuszami, mogą zgłaszać się pod nr 537 838 273 lub 537 808 264.

Natomiast lubinianie, którzy potrzebują pomocnej dłoni, mogą dzwonić pod numery: 537 343 510, 537 838 273, 537 808 264.

Wszystkie zgłoszenia przyjmowane są w godzinach 9-14.